Το εγχείρημα να κολυμπήσει από την Ρόδο ως την ιερά μονή Πανορμίτη της Σύμης, ξεκίνησε σήμερα το πρωί ο παραολυμπιονίκης Χαράλαμπος Ταϊγανίδης.
![](https://nomadmagazine.gr/wp-content/uploads/2022/11/313413694_5446457758735321_9148816808431950616_n.jpg)
![](https://nomadmagazine.gr/wp-content/uploads/2022/11/312539059_5446458435401920_7067082286835929381_n.jpg)
![](https://nomadmagazine.gr/wp-content/uploads/2022/11/313433794_5446462222068208_9136353801623576050_n-768x1024.jpg)
![](https://nomadmagazine.gr/wp-content/uploads/2022/11/313878088_5446463238734773_5276197751060195983_n-768x1024.jpg)
Ο αθλητής έθεσε ως στόχο να διανύσει τα 25 μίλια, προκειμένου να παραδώσει το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Μεξικό, στον Αρχάγγελο Μιχαήλ της Σύμης.
Ο παραολυμπιονίκης της κολύμβησης ξεκίνησε το ταξίδι του στη Σύμη λίγο μετά τις 7 το πρωί, ενώ στο πλευρό του βρισκόταν ο πρόεδρος της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής, Γιώργος Καπελλάκης και ο χρυσός Ολυμπιονίκης Πύρρος Δήμας.
![](https://nomadmagazine.gr/wp-content/uploads/2022/11/312524697_5446457978735299_4470218633635055957_n.jpg)
![](https://nomadmagazine.gr/wp-content/uploads/2022/11/314332089_5446461908734906_8757164900945174954_n-1024x768.jpg)
![](https://nomadmagazine.gr/wp-content/uploads/2022/11/314482920_5446460198735077_4514285238011143079_n-1024x766.jpg)
Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, στα 41 του χρόνια εκπληρώνει το τάμα του, φτάνοντας στις 5.10 στην Ιερά Μονή Ταξιάρχη Μιχαήλ του Πανορμίτου και έγινε δεκτός με επευφημίες και χειροκροτήματα από τους προσκυνητές.